Värvipigmendid

Betoonist välisfassaadide katmine värvikihiga on lihtsaim ja levinuim võimalus halli betoonpinna täiendavaks viimistlemiseks. Sealjuures võib kannatada saada hoone "betoonine" väljanägemine.

Teise alternatiivina on võimalik betoonikiht läbinisti värvida kasutades erinevaid värvipigmente. Seda moodust kasutatakse juba aastakümneid betoonist katuse- ja tänavakivide puhul. Värvipigment ei moodusta täiendavat kattekihti betooni pinnal, värvitoonid on sarnased looduslikele ja ei mõju üleliia intensiivselt. 

Kõige paremini on pigmentidega värvitav valge tsemendiga valmistatud betoon, kuid ka hallile betoonile saab pigmentidega anda väga iseloomulikke varjundeid ning erinavate pigmentidega betooniretsepte katsetades võib saada kõige erinavamaid tulemusi. 

Põhivalikus on must, punane ja roheline pigment kuid leidub ka kollast, sinist ja kasvõi roosat. 

 

Betooni toonimiseks mõeldud pingmentidele esitatavad nõudmised:

Värvipigendid peavad vastu pidama tsemendipasta leelise söövitavale toimele ning nad peavad vastu pidama ka päikesevalgusele ja olema ilmastikukindlad. Lisaks ei tohi pigmendid lahustuda betooni valmistamisvees, kuid samas nad peavad püsivalt ühinema segatava betoonimassiga. Mitteorgaanilised pigmendid ja eriti oksiidi põhised pigmendid sobivad selleks suurepäraselt.

Missuguseid värvitoone saab valmistada?

Ehitusmaterjalide vävimiseks sobivate pigmentidega on võimalik valmistada kõiki enimkasutatud värvitoone. Toonid on väga sarnased looduslikele värvitoonidele ja sobivad seetõttu väga hästi ümbritseva keskkonnaga.

  • punane: kollakaspunasest kuni lillani
  • kollane: helekollasest erkkollaseni
  • pruun: helepruun, tumepruun, punakaspruun 
  • must: tumehallist süsimustani 

Pigmentti2.jpg

 

NB! Soovitud tulemuseni jõudmine eeldab katsetusi erinevate pigmentidega ja nende kogustega betooniretseptis.